«Ақмола облысы Білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Жалтыр аулының №1 жалпы білім беретін мектебі»  коммуналдық мемлекеттіқ мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа №1 села Жалтыр отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Инстаграм

https://instagram.com/dzhaltshkola1ru?igshid=1rjl4ru5y6cba

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

21.01.2017

Пәні: Қазақ әдебиеті

Күні:

Сыныбы: 11  (орыс

тілді мектеп үшін)

Сабақтың

тақырыбы

Жыр алыбы -Жамбыл

Сілтеме   

Қазақ әдебиеті.  Орыс тілінде білім беретен  мектептің 8- сыныбына арналған оқулық

Мақсаты

 

Мақсаты:

білімділік: Оқушылар Өлеңнің

мазмұнын, идеясын аша отырып,

өлеңнен негізгі түйінді таба білуге дағдыланады.

дамытушылық:  Оқушылардың қоғамға деген өзіндік

көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе

білуге баулу.

тәрбиелік: Ақынның өлеңі арқылы

оқушылар өз  бойларына көркемдік  қасиеттерін дарытады

Күтілетін

нәтижелер

 

1.    

«Шілде» өлеңін мәнерлеп оқи алады

2.    

Өлең мазмұны мен идеясын аша алады

3.    

Өлең мазмұны бойынша кластер құрастыра алады

4.    

Өз ой-пікірін жеткізе алады

Сабақтың  түрі

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс

 Музыка, 

өзін-өзі тану.

Қолданылатын әдістер

 « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс,

АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, Венн диаграммасы, кластер әдісі

Керекті 

жабдықтар

 

Оқулық,  интербелсенді  тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар,

ватман, стикер, маркер т.б.

Сабақтың  барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Сыныптың оқушыларын «Санамақ» әдісі бойынша топқа бөлу.

Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.

Психологиялық ахуал туғызу

Шаттық шеңбері:

Кәне, достар, тұрайық.

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер

Бір-бірімізге сыйлайық!

 

 

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың өткен

білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы арқылы

көршіңді тексер.

Қосымша №1.Семантикалық карта.

 

Оқушылар 1-4 санау

бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.

 

Оқушылар қол ұстасып,

бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, жақсы

баға ал».

Оқушылар жұппен

бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды.

Критерийлер:

«5»- 0 қате

«4» - 1 қате

«3»- 2-3 қате

Тұсаукесер

 

 

 

 

2 мин

Ж. Жабаев жайында

бейнеролик интерактивті тақтадан көрсетіледі.

Мұғалім өлең оқиды. «Ленинградтық

өренім»

-Балалар, бұл  қай ақынның өлеңі?

-Дұрыс айттыңдар, Ж.

Жабаевтың өлеңі екен.

-Олай болса, бүгін біз

Ж Жабаев жайлы тереңірек танысамыз.

 

Негізгі бөлім

Білу

 

 

 

 

5 минут

Жамбыл Жабаев

 

«ХХ ғасырдың Гомері»

атанған атақты

ақын  әдебиетімізде ерекше орны бар,  көрнекті кісі. Ол  өзі жасаған дәуірдің шындығын көрсететін

көптеген шығармалар жазды..

1.Оқулықпен жұмыс.

Оқушылар дәптерлеріне қысқаша  Ж. Жабаев

туралы конспект жазып алады.

 

Түсіну

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты:Оқушылардың өз

бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

«Мағынаны тану»

1.Оқулықпен жұмыс

«Шілде» өлеңін мәнерлеп

оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.

Мұғалім мәнерлеп оқиды.

«Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша өлеңді талдау. Идеясын, мазмұнын

оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.

Тақырыбы: Табиғат

көрінісі.

Идеясы: Жаз жыл

мезгілі  табиғатының көрінісін,

сұлулығын оқушыларға таныту.

Оқушылар топ болып

тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір

оқушы өз тобына өлеңнің  мазмұнын

түсіндіреді.

 

 

Қолдану

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты:

Алған теориялық білімді

практикада қолдана білу.

ЭО – пен жұмыс

Интерактивті  тақтадағы тапсырма беріледі.

 

Қосымша № 2. Жауап кілті.

 

 

Оқушылар ЭО- тағы

тапсырмаларды орындайды.

1.Өлеңдегі шумақты,

бунақ саны, ұйқас түрлерін анықтайды.

топ: 1 -шумақ

топ: 2-шумақ

топ: 3-шумақ

2.Өлеңнен эпитет,

теңеулерді теріп жазу.

 

Оқушылар жауап кілті

арқылы топтағы көршілестерін тексеріп, критерийлер арқылы бағалайды.

Егер қатесіз болса,

«5»;

1 қате – «4»

2 -3 қате «3» қойылады.

Сергіту сәті

 

 

 

2 мин

Жамбыл Жабаевтың өленің

тыңдату.

 

 

 

Оқушылар Жамбылдың

өленің үнтаспадан тындайды..

 

Талдау

 

 

 

 

5 мин

Мақсаты:

Оқушының қиялдау

дағдыларын жетілдіру.

«Мен қандай баламын?»

ойыны

«Ойтолғаныс» кезеңі

«Бес жолды» өлең

құрастыру.

Қосымша №  3

Жауап кілті.

 

 

Бұл ойынды ойнату

арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды.

Синквейн құрастырады.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Фраза

5.Зат есімге синоним

Жинақтау

 

 

 

8 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру

және ажырата алуын қадағалау

«Сол кездегі уақытты

көз алдыңа елестету» - Ұлы Отан соғысы.

 

 

Оқушылар кластер топпен

құрастырады, ортаға шығып қорғайды.

 

Оқушылар топ ішінде

бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин

1.Осы тақырыптағы басқа ақындардың өлеңдерін негізге

ала отырып, Венн диаграмма құрастыру.

Оқушыларға Ж. Жабаевтың «Ленинградтық өренім» өлеңінен

үзінді интерактивті тақтада беріледі.Қосымша

№ 4

 

 

2.Бүгінгі сабақ несімен

ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім

 

 

 

Жамбыл Жабаевпен

қатар қандай ақын жазушылар Ұлы Отан соғысы жеңісіне өз үлестерін қосты.

Қосымша №5

 

2.Стикерге өз ойларын

жазып, плакатқа іледі.

 

Үйге тапсырма

1мин

«Ленинградттық өренім»

өлеңін жаттау

«Ленинградтық өренім» өлеңі

бойынша өз ойларын мазмұндап жазу.

Оқушылар күнделіктеріне

жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды

бағаны өзі қояды.

Оқушылар бағалау

критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.

Просмотров: 565


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст